NFT (Non-Fungible Token) Nedir?

Fungibility kelimesi türkçe olarak değiştirilebilirlik anlamına gelmektedir. Özetle Non-Fungible Token esnek ya da ikame edilebilir olmayan kripto para demektir.

Bir örnekle açıklamak gerekirse;
Diyelim ki cebimizde 100 TL var ama taksi ücretini ödemek için 20 TL’ye ihtiyaç duyuyoruz; bu durumda en yakın bakkaldan veya büfeden 100 TL’mizi 5 adet 20 TL ile değiştirmesini rica edebiliriz. Böylece taksiye olan 20 TL borcumuzu kolayca ödemiş oluruz. Bu rahatlık yani cebimizdeki değerin farklı varyasyonlarla değiştirilebilmesi  fungibility yani değiştirilebilirlik kavramını doğuruyor. Kripto paralar için de aynı durum söz konusudur. NFT’ler ise bu durumun aksine non-fungible yani değiştirilemez olarak tanımlanır.1

Şifrelenmiş değiştirilemez dijital varlıklar olan NFT‘ler atandığı herhangi bir dijital varlık için kopyalanamayan dijital bir sertifika görevi görürler. Temel olarak, GitHub gibi platformlardan herkesin bulabileceği ve bu dijital öğeyi güvence altına almak için kullanılan açık kaynak kod parçaları kullanılarak bir araya getirilen akıllı bir sözleşmedir. Kod yazıldıktan sonra, Ethereum gibi bir blok zincirinde bir jetona (en yaygın olarak ERC 721 adı verilen bir jeton) basılır veya kalıcı olarak yayınlanır. 2

  • Bazı popüler NFT biçimleri arasında jpeg’ler, gif’ler, videolar ve tabi ki tweet’ler bulunur. Ancak, içerik oluşturucunun benzersiz hale getirmek istediği herhangi bir dijital varlık, makaleler veya etkinlik biletleri gibi bir NFT haline gelebilir.
  • NFT satın alındıktan sonra, sahibi dijital varlığı istedikleri gibi yeniden satma, dağıtma veya lisanslama hakkına sahip olur.
  • NFT yaratıcıları ayrıca gelecekteki yeniden satış işlemlerinden telif hakkı alma fırsatına da sahiptir.Kaynaklar:
1https://medium.com/t%C3%BCrkiye/nft-nedir-3711712100bf
2https://digiday.com/media/wtf-is-an-nft/

“NFT (Non-Fungible Token) Nedir?” için 6 yorum

  1. Geri bildirim: NFT Devrimi – MyNFT

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s