$ 69.300.000’a Satılan Jpeg Resim!

1981 doğumlu Beeple adında gerçek adı Mike Winkelmann olan bir sanatçı 2007-2020 yılları arasında çizdiği resimleri dijital bir eser haline getirerek $ 69.300.000’a sattı.

Peki nasıl oluyor da bir jpeg resim 69.300.000 Dolar’a satılabiliyor. Sanat, tasarım ve teknoloji alanlarında içerik üreten Barış Özcan da bu konuyla alakalı bir video yayınladı.

2169×2169 pixel boyutundaki bu resim farklı küçük resimlerden oluşuyor. 13,5 yıl boyunca her gün çizileni resimlerin bir araya getirilerek oluşturulan dijital eserin adı “Everdays: The First 5000 Days”

Everydays: The First 5000 Days, Beeple (b.1981)

Görsellerin her birine internet üzerinden ulaşabilirsiniz. Sanatçının web sitesinden parça parça eserlere ulaşabilirsiniz. Kısacası aynı görseller internette bedavaya ulaşabilmeniz mümkün. Sanatçının yıl sonunda çıkacak kitabı ile eserlerine en fazla 65 dolara sahip olacakken neden bu görsele 1 milyon katından fazla para ödeniyor. Aynı şey Mona Lisa tablosu içinde geçerli. Hakkında yazılmış onlarca kitap, onlarca kaynağa uygun fiyatlarla ulaşabiliyoruz. Ama Mona Lisa tablosunun orijinalini almaya kalkışsak ne kadar öderdik? Çok daha fazlasını. Buradaki değer tablonun kopyalarında değil. Asıl değer az olanda, orijinal versiyonunda. Az bulunan pulları, koleksiyonları, eserleri düşünün. Bu benzetmeyi günümüze taşırsak, artık değerli olan şeylere dijital varlıklar da eklendi. Bir tablonun illa yağlı boya ile tuval üzerine yapılması gerekmiyor. Dijital ortamlarda da sanat eserleri üretilebilir fakat bu tür eserlerin dijital olarak kopyalanması çok daha kolay.

Eğer bu kopyalanmanın önüne geçecek bir yöntem olsaydı, ilk olan daha değerli olurdu. Kripto paraların üretildiği teknoloji ile sanat eserlerinin özgünlüğü artık NFT(Non-fungible Token) ile tescil edilebilir hale geliyor. Bu yöntemin diğer kripto paralardan farkı ise ikame edilemiyor oluşu. Önemli müzayede kurumlarından Christie’s de 11 Mart 2021 de yapılan açık artırmada satılan bu eser kripto para teknojisi ile tescillenerek, dijital para ile satıldı.

Her ne kadar eserin hala çok pahalı olduğunu söyleyenler olsa da aynı şey ilk çıktığı dönemler de Bitcoin için de söyleniyordu. Tarihte ilk kez 13,5 yılda yapılan eser, tarihte ilk kez kripto teknolojisi ile tescillenerek yine tarihte ilk kez kripto para ile satıldı. Barış Özcan sadece bu hikayenin bile başlı başına değerli olduğunu söylüyor.

Kaynak:
1https://www.youtube.com/watch?v=Du81IHS8gNU&ab_channel=Bar%C4%B1%C5%9F%C3%96zcan
2https://onlineonly.christies.com/s/beeple-first-5000-days/beeple-b-1981-1/112924
3https://www.beeple-crap.com/

“$ 69.300.000’a Satılan Jpeg Resim!” için 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s