NFT Rehberi

 1. Giriş
 2. Temeller
  • Kripto Sanat Nedir?
  • Blockchain Teknolojisi Nedir?
  • NFT Nedir?
  • Dijital Sanat Nedir?
 3. NFT (Non-Fungible Token) Nasıl Yapılır?
  • Bir şey Üret
  • Ürettiğin Şeyi Tokenize et
  • Token+Medya=Kripto Art
  • Mülkiyet
 4. Kendi NFT’mi nasıl yaparım?
  • Dijital Bir Cüzdan Oluşturun
  • Cüzdanınıza Ether (ETH) Ekleyin
  • Uygun Bir Plaftorm Seçin
  • NFT’leri Nasıl Satabilirim?

1. Giriş

Bu teknik bir rehber değildir, ilgili teknolojilerin detaylarına inmeden Cryptoart ve NFT konusunu merak eden dijital sanatçılar ve tasarımcılar için hazırlanmış bir rehberdir. Cryptoart sahnesi ilginç ve heyecan verici olsa da, şu anda büyük bir enerji tüketimine yol açıyor. Cryptoart pazarının çevresel etkilerinin oldukça büyük olduğunu gözardı etmemek gerekir.

2. Temeller

-Kripto Sanat Nedir ?

Kripto sanatın evrensel olarak kabul edilmiş bir tanımı yoktur. Kripto sanat, oluşturma ve/veya dağıtımında blockchain teknolojisini kullanan bir sanat olarak tanımlanabilir.

-Blockchain Teknolojisi Nedir ?

Blok zincirlerini herkes tarafından görülebilen dev elektronik tablolar yani dev veritabanları olarak düşünebilirsiniz. Bu elektronik tabloların özel kuralları vardır.
-Bu tablodaki satırları silmenize veya değiştirmenize izin verilmez.
-Yalnızca en son satırdan sonra yeni bir satır ekleyebilirsiniz.
-Elektronik tabloya bir satır eklediğinizde, bir bilgisayar ağı, eklediğiniz şeyin uygun olduğunu onaylamak için bir dizi kompleks matematik işlemi yapar.
-Elektronik tabloda gizlice bir değişiklik yapmaya çalışırsanız, bu değişiklik ağ tarafından reddedilecektir.
-Blockchain, işlemleri herkes tarafından görüntülenebilecek, ancak belirli koşullar altında düzenlenebilir bir şekilde depolar. 1

-NFT (Non-Fungible Token) Nedir ?

NFT, değiştirilemez token anlamına gelir. Ama bu ne anlama geliyor. Hatırlanması gereken anahtar kelime jetondur. Şimdilik, NFT’leri dijital koleksiyon parçaları olarak düşünelim. Gerçek dünyada, doğru koşullar verildiğinde hemen hemen her şey toplanabilir: pullar, kitaplar, Pokémon kartları… Aynısı dijital dünyada da geçerlidir. NFT’ler, insanların hemen hemen her şeyi toplamasına ve ticaret yapmasına olanak tanıyan bir blockchain teknolojisidir. Beş dakikada yarattığınız bir görsel bir NFT olabilir. Teorik olarak, NFT’ler pek çok farklı alanda kullanılabilir: sinema bileti, video oyunu öğeleri ve hatta bir gayrimenkulün tapusunu tescillemek…Ama burada dijital sanat kısmından bahsedeceğiz.

Detaylı bilgi için NFT Nedir? yazısını okuyabilirsiniz. 2

-Dijital Sanat Nedir ?

Dijital sanatı kendiniz tanımlamanız gerekecek. Kafanızdaki tanım, muhtemelen şu an için yeterli olacaktır.

3. NFT (Non-Fungible Token) Nasıl Yapılır ?

Değiştirilemez Token oluşturmak için iki temel adım bulunmaktadır.
1.Herhangi bir “şey” oluşturmak
2.Bu “şeyi” şifrelemek (Tokenize; İngilizce’de tokenization olarak geçen bu terim, hassas verilerin korunması için kullanılan yöntemlerden biridir). 

Herhangi Bir “Şey” Oluşturmak

NFT’ler dijital sanat olarak dijital resimler, gifler, videolar, müzikler şeklinde ortaya çıktılar. Yani bir müzik, resim, video oluşturarak Non-Fungible Token için ilk adımı atabilirsiniz. Peki fiziksel haldeki sanat eserlerine ne olacak? Bunların NFT haline getirilebilmesi/getirilememesi oldukça zor ve derin bir konu.

Bu “Şeyi” Şifrelemek (Tokenize Etmek)

Token’ı, ürettiğimiz “şey” ile arasındaki dijital bağlantı olarak düşünebiliriz. Tokenlar/Jetonlar, zaten blockchain şeklindedir ve bu şekilde olması işlemleri takip etmek için oldukça iyi bir yöntemdir. Bir dijital sanat eserini şifrelediğimizde, bunu blockchain ile ilişkilendirmiş oluruz. Bu durum “eserimizin” (artık “şeye” eser-yapıt diyebiliriz) tescilini kanıtlamada bize yardımcı olur.
Buradaki problem birçok blockchainin olmasıdır ve bildiğiniz üzere siz de kendi blockchaininizi oluşturabilirsiniz. Ancak NFT’ler için en popüler blockchain Ethereum’dur. 3

-Token+Medya=Kripto Sanat

Token’ın kendisi kripto sanat değildir. NFT aslında tam olarak şunu ifade etmektedir: Yapıt ile Token’ın bir araya gelip ayrılmamasıdır.

-Mülkiyet

Peki dijital sanat eseriniz başkaları tarafından kopyalanabilir mi?
Tüm kripto sanat aslında bir tokendir ve sizin oluşturduğunuz ortamdır. Ürettiğiniz resimleri, gifler… vs. kopyalanabilir ancak bu sorun oluşturmaz. Aslında bu sizin olaya nereden baktığınıza bağlıdır. Dijital sanatların doğasında kolaylıkla kopyalanabilme vardır. NFT’de yeni olanların en çok karşılaştığı zorluk budur. NFT, tek bir dijital kopya ve bunun içerdiği ekstra bilgi ile “tek” varlıktır. Resimlerinizin milyonlarca kopyası olabilir ancak bunu satın alan kişinin umrunda olacak tek şey, “resmi” NFT linkine sahip olup olmamasıdır. Aynı, bir sanat eserinin orijinalinin koleksiyonerlerde bulunup, kopyalarının bir çok yerde yerde bulunması gibi. “Az olan değerlidir”.4 2011 yılında, bir Christie’s5 müzayedesi sırasında aşağıdaki fotoğrafın bir baskısı 3,89 milyon dolara satıldı. Eser, o zamana kadar satılan en pahalı fotoğraf rekorunu kırdı.
O zaman da, şimdi olduğu gibi, insanlar fotoğrafı kolayca çoğaltabilirdi. Yine de bu durum, fotoğrafın bir araba dolusu para karşılığında satılmasını engelleyemedi.

4. Kendi NFT’mi Nasıl Yaparım ?

Popülerleşen ve etki alanı genişleyen bu alan sayesinde kendi NFT’lerinizi yalnızca birkaç tıklama ile oluşturmanızı sağlayan, sayısı gittikçe artan araç ve platformlar bulunmaktadır.

1. Dijital Bir Cüzdan Oluşturun
2. Cüzdanınıza Ether (ETH) Ekleyin
3. Uygun Bir Platform Seçin

-Dijital Bir Cüzdan Oluşturun

Gerçek hayatta olduğu gibi, bir cüzdanınız olmadan kripto dünyasında fazla ilerleyemezsiniz. Bir çok dijital cüzdan çeşidi mevcuttur. Kripto cüzdanınızı, token satın almanıza ve takas etmenize olanak tanıyan özel bir banka kartı gibi düşünebilirsiniz.
NFT ile çalışabileceğiniz popüler dijital cüzdan platformlarından bazıları:

-Cüzdanınıza Ether (ETH) Ekleyin

Bunu hemen yapmayabilirsiniz, ancak cüzdanınıza Ethereum blok zincirinin para birimi olan Ether’i eklemek, cüzdanınızı tanımanın iyi bir yoludur. Ether’i nasıl ekleyeceğiniz, seçtiğiniz cüzdana göre değişir. Yardım için web sitelerine bakabilirsiniz. Cüzdanınız üzerinden doğrudan Ether satın almanıza izin vermeyen bir ülkede yaşıyorsanız, bir takas yoluyla (Coinbase gibi) Ether satın almanız ve ardından bu parayı cüzdanınıza aktarmanız gerekir. 6

-NFT Basabileceğiniz Uygun Bir Platform Seçin

(Minting=Basmak, yapıtınızı bir blok zincirinde şifrelemek için kullanılan bir kelimedir.)

Eserinizi tokenize etmek için illa da bir NFT basım platformu kullanmanız gerekmez. Kendi ERC-721 tokeninizi kodlayıp Ethereum blok zincirine ekleyebilirsiniz. Eğer bunu yapabiliyor olsaydınız muhtemelen bu rehberi okumuyor olurdunuz. Token basma platformları NFT oluşturmayı kolay hale getirirler. Bazı popüler NFT basım platformları şunlardır:

Fakat bu platformlara ücret ödemeniz gerekiyor. Çoğu durumda sanatınızı Ethereum blok zincirinde tokenize etmenin maliyeti olacaktır. Ethereum’a bir şeyler eklemek, bilgi işlem gücü gerektirir ve bu bilgi işlem gücü “enerji” gerektirir. Tıpkı arabalar gibi, Ethereum blockchain üzerinde çalışan bilgisayarlar da nesneleri hareket ettirmek için “enerji” kullanır. Ethereum blok zincirindeki yüksek enerji maliyeti ciddi bir sorun haline geldi. Bu durum ivmelenmiş bir projeyi veya pazarı tamamen öldürebilir.

NFT’leri Nasıl Satabilirim ?

NFT basım platformlarının çoğu aynı zamanda değiştirilemez tokenların satıldığı pazar yeridir. Ancak her pazar yerinin kendi özellikleri, hatta kendi felsefesi vardır. Bu pazar yerlerinden birkaçı:1 Blockchain hakkında daha fazla bilgi için kaynakları inceleyebilirsiniz.
https://www.youtube.com/watch?v=6WtvWzroZt4&t=182s&ab_channel=Prof.Dr.%C3%96zg%C3%BCrDemirta%C5%9F&t=3m2s
https://www.youtube.com/watch?v=SSo_EIwHSd4&ab_channel=SimplyExplained

2 https://mynft.blog/2021/03/13/nft-non-fungible-token-nedir/

3 https://ethereum.org/tr/what-is-ethereum/

4 https://www.youtube.com/watch?v=Du81IHS8gNU&ab_channel=Bar%C4%B1%C5%9F%C3%96zcan

5 https://www.christies.com/en/lot/lot-5559186

6 https://docs.everbloom.co/article/255jk54yda-step-three-sending-your-eth-to-your-wallet#:~:text=Once%20you%20have%20purchased%20Ethereum,address%20to%20your%20ETH%20wallet.

*Kaynak: https://justincone.com/posts/nft-skeptics-guide/